W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Regionalny System Ostrzegania

Regionalny System Ostrzegania (RSO) to darmowa, powszechna usługa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji we współpracy z Telewizją Polską S.A. umożliwiająca powiadamianie obywateli o zagrożeniach.

Regionalny System Ostrzegania

Czym jest RSO?

W RSO umieszczane są różnego rodzaju komunikaty, w tym ostrzeżenia meteorologiczne, hydrologiczne lub inne ostrzeżenia odwołujące się do miejscowych zagrożeń, np. wypadków drogowych. W Systemie dostępna jest również mapa prezentująca stan wód na wybranych wodowskazach polskich rzek oraz poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych, np. jak udzielić pierwszej pomocy, jak zachować się podczas burzy, powodzi czy ataku terrorystycznego.

Swoim zasięgiem RSO obejmuje całą Polskę. Za treść komunikatów na terenach poszczególnych województw odpowiadają wojewodowie (wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego), a w przypadku komunikatów ogólnopolskich Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i MSWiA.

W zależności od stopnia zagrożenia, komunikaty opublikowane w RSO mogą pojawić się jako powiadomienie, ostrzeżenie lub ostrzeżenie alarmowe:

  1. w aplikacji mobilnej RSO,
  2. na stronie internetowej systemu RSO https://komunikaty.tvp.pl/
  3. na stronach internetowych urzędów wojewódzkich oraz stronach internetowych innych podmiotów, 
  4. w telewizji hybrydowej,
  5.  w telegazecie (programy ogólnopolskie od str. 190, programy regionalne od str. 430),
  6. w postaci napisów dla niesłyszących w programach regionalnych oraz, w przypadku poważnego zagrożenia, ogólnopolskich (TVP1HD, TVP2HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka).

Komunikaty w zwięzły sposób informują o sytuacji i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (tj. łączącej telewizję z Internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą, np. graficzną lub filmową informację dotyczącą zagrożenia.

Aplikacja mobilna RSO

Bezpłatna aplikacja mobilna RSO dostępna jest dla poszczególnych systemów operacyjnych (Android, iOS, Windows). Aplikację można wyszukać po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”. W marcu 2018 r. udostępniono nową wersję aplikacji. Od połowy lutego 2019 r. nie jest możliwe pobranie starej wersji aplikacji. Jednak użytkownicy poprzedniej wersji nadal mogą z niej korzystać na niezmienionych zasadach.

Aplikacja umożliwia dostęp do komunikatów generowanych przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego oraz przez RCB i MSWiA. 

Komunikaty rozpowszechniane w ramach RSO podzielone są na następujące kategorie tematyczne: ogólne, meteorologiczne, hydrologiczne, drogowe, stany wód (wodowskazów).

Użytkownik ma możliwość wyboru kategorii komunikatu oraz obszaru, z jakiego chce go otrzymywać: jednego, kilku województw lub całego kraju. Aplikacja posiada opcję geolokalizacji do aktywowania przez użytkownika. Włączona geolokalizacja umożliwia przekazywanie komunikatów właściwych dla położenia użytkownika.

Aplikacja została zaopatrzona również w część zawierającą poradniki postępowania w sytuacji różnego rodzaju zagrożeń.

Jakie informacje znajdę w RSO?

Regionalny System Ostrzegania jest stale rozwijany. W systemie przekazywane są informacje uzyskiwane m.in.: ze służb podległych lub nadzorowanych przez MSWiA (np. Policji), z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego (ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne, stany wód), z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (ostrzeżenia drogowe) oraz z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego (ostrzeżenia dotyczące cyberprzestrzeni). 

Dodatkowo, na poziomie regionalnym, przedstawiciele czterech urzędów wojewódzkich (dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego) porozumieli się ze spółką Tauron Dystrybucja w sprawie zasilania systemu w informacje o przerwach w dostawach prądu w razie rozległych awarii energetycznych.

Przez lata funkcjonowania w ramach systemu podjęto współpracę z następującymi podmiotami:

  • 31 sierpnia 2015 r. – podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji a Prezydentem m.st. Warszawy dotyczącego włączenia m.st. Warszawy do RSO;
  • 10 marca 2017 r. – zawarcie porozumienia pomiędzy Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji a Ministerstwem Obrony Narodowej dotyczącego włączenia Sił Zbrojnych RP do RSO;
  • 15 listopada 2017 r. – zawarcie porozumienia pomiędzy Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji a Ministerstwem Cyfryzacji oraz Naukową i Akademicką Siecią Komputerową – Państwowym Instytutem Badawczym dotyczącego włączenia NASK do RSO;
  • 20 marca 2018 r. – zawarcie porozumienia pomiędzy Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji a Głównym Geodetą Kraju dotyczącego udostępnienia usługi API Geoportal na potrzeby RSO;
  • 30 kwietnia 2024 r. – powierzenie Rządowemu Centrum Bezpieczeństwa zadania publikowania komunikatów dot. zagrożeń o zasięgu krajowym.

Pobierz aplikację "RSO"

Wideo

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
16.10.2024 13:18 Joanna Ćmiel
Pierwsza publikacja:
06.06.2019 13:08 Magdalena Jakubiak
{"register":{"columns":[]}}